Farby

DSCF4166

Modrogranátové farby

Rozlúsknuť oriešok, prečo vedenie klubu FC Barcelona v minulosti vybralo modro-granátovú kombináciu farieb, nie je jednoduché. Možno je to aj preto, že zatiaľ nikto nepredložil pre svoju teóriu toľko dôkazov, aby to všetkých primerane uspokojilo a presvedčilo, že to je ten pôvodný a skutočný dôvod pre výber tejto farebnej dvojkombinácie.

Okrem klubového znaku, ktorý rýchlo a charakteristicky identifikuje klub, sú klubové farby ďalším identifikačným znakom toho ktorého klubu. Mnohé kluby počas svojej histórie klubové farby z rôznych dôvodov zmenia. Niektoré zas svoje farby od počiatkov nemenili a zachovali ich rovnaké počas celej svojej existencie. To je aj prípad FC Barcelona. Jej fanúšikovia sa preto mohli stotožniť s modro-granátovou farebnou kombináciou a zamilovať si ju.

Od týchto farieb je odvedená aj prezývka klubu Blaugrana, čo je katalánske slovo vyjadrujúce tieto farby.
V snahe poskytnúť prehľad o rôznych teóriách vzťahujúcich sa k histórii výberu týchto farieb, predkladáme vám tu niekoľko z nich. Niektoré sú pôsobivejšie, iné zas suchopárne a je medzi nimi aj značný rozdiel. Záver si môžete urobiť sami.

1. Pravdepodobne najviac uvádzanou teóriou je, že Gamper použil červenú a modrú farbu z dresov FC Bazilej, keďže bol v minulosti kapitánom tohto klubu. FC Bazilej doteraz používa červenú a modrú farbu dresov, príbuznú barcelonskej.

2. Niektorí veria, že tieto farby sú odvodené od Švajčiarskeho kantónu, z ktorého Gamper pochádzal.

3. Tiež sa tvrdí, že tieto farby boli založené na farbách účtovníckej ceruzky či pera používaného v tej dobe.

4. Inou teóriou je, že matka bratov Comamalovcov dala svojim synom šerpu v týchto farbách, aby ich rozpoznala počas zápasu na ihrisku. Možno si spomínate, že v článku Symbol, ktorý nosí v srdci každý culé bolo uvedené, že jeden z bratov Comamalovcov v roku 1910 navrhol vzhľad barcelonského emblému, klubového znaku.

5. Ďalšia teória spája FC Barcelona s Merchant Taylor’s School vo Veľkej Británii. Arthur Witty, ktorý sa stal prezidentom klub v roku 1903 a jeho brat Ernest, boli bývalými futbalovými hráčmi tejto školy, ktorej hráči vraj na prelome storočí boli odetí do modro-granátových dresov. Wittyho rodina údajne trvala na tom, aby dresy, v ktorých bratia hrali pred tým, boli základom pre klubové farby FC Barcelona. To by znamenalo, že k tomuto výberu farieb neprispel Joan Gamper, ako sa veľmi často uvádza.

Prvý klubový dres bol jednoduchý, ale elegantný. V prednej časti mal zhora nadol gombíky a hore mal aj golier. Na hráčovej pravej strane bol dres tmavočervený, pripomínajúc bordovú či granátovú. Pravý rukáv bol dlhý a mal modrú farbu s červenou manžetou. Doplniac kontrast, aj golier bol na tejto strane modrý. Na opačnej ľavej strane bolo všetko jednoducho farebne obrátené.

DSCF4166

Dres z roku 1899

Síce oficiálne sa uvádza, že prvé dresy týchto farieb sú z roku 1899 a takúto zmienku nájdete aj v múzeu FC Barcelona na Camp Nou. No prvý zápas odohraný v dresoch týchto farieb bolo až stretnutie hrané 18. novembra 1900 na ihrisku neďaleko hotela Casanovas proti klubu s názvom Hispania.

V začiatkoch klub používal biele trenírky, neskôr ich vymenil za čierne a v 20. rokoch minulého storočia došlo k poslednej zmene, ktorá je platná dodnes, keď sa pre ne používa modrá farba.

Nižšie na obrázku je tím z roku 1903. Všimnite si, že hráči majú rozdielne ponožky. V minulosti sa na takýchto detailoch nebazírovalo.

DSCF4166

Tím z roku 1903

Hoci si pôvodom modro-granátových farieb nemôžeme byť istí, je nepochybné, že dres FC Barcelona patrí k tým najrýchlejšie rozoznateľným a najcharakteristickejším vo futbalovom svete.